Enter code Log in
 
Plukovnice Jill Morgenthalerová: Vedení vyžaduje nalezení rovnováhy mezi rozumem a citem

Jill Morgenthalerová, jedna z prvních žen v americké armádě. Získala dvě medaile za humanitární službu, Bronzovou hvězdu za velení v Iráku a Legii zásluh za třicet let skvělé velitelské práce.

Její kniha Nebojte se převzít velení je známá po celém světě. Poskytuje neocenitelné rady o vedení lidí. Říká, že vedení nespočívá v rozkazování a ovládání druhých, ale spíše vyžaduje nalezení rovnováhy mezi rozumem a citem, odstupem a blízkostí, a tvrdou a měkkou mocí.

Co si Jill myslí o různorodosti v týmu? Jak zvládá stresové situace nebo co je podle ní nejdůležitější pro to, abyste se stali dobrým vůdcem?

Vy jako součást týmu plného mužů, jak důležitá je různorodost v týmu? Jak to může společnostem pomoci dosáhnout lepších výsledků?

Různorodost přináší rozdílné názory k tvořivosti a řešení problémů. Muži a ženy přispívají různými atributy, což organizaci pomáhá lépe pochopit dostupné možnosti. Každý jedinec má různé silné stránky, a právě odlišnost je důležitá. Pokud má společnost rozmanitou pracovní sílu, může lépe pochopit své zákazníky. Konkurenční výhoda pochází z diverzifikace.

Jaká je klíčová složka (vyjma různorodosti) pro skvělý tým s velkou morálkou?

Za prvé, vedoucí týmu musí ocenit schopnosti, které každý člen přináší. Za druhé, vedoucí týmu by měl dávat najevo respekt. Vedoucí nebude vzbuzovat respekt, dokud ho neprokáže. Za třetí, s respektem přichází důvěra. Důvěra je nezbytná pro úspěšnou týmovou práci. Důvěra musí být zasloužena.

Zkušenost velitelky, ženy v mužském kolektivu, postavilo Jill Morgenthalerovou do náročných situací

Ve svých začátcích to Jill neměla lehké. V armádě je pravidlo, že když potkáte důstojníka vyšší hodnosti, přerušíte cokoli, co právě děláte, a salutujete. Namísto toho ale muži předstírali, že ji nevidí. Cítila se kvůli tomu mizerně. Záměrně se pak mužům vyhýbala, aby se nemusela potýkat s jejich neuctivým chováním. Jednou si ale řekla dost. Takže když došlo znova k takové situaci, konala. Donutila vojáka salutovat znova a znova a znova. Trvalo to neskutečně dlouho a brzy poté se mezi poddůstojníky rozkřiklo, že poručici Morgenthalerovou je lepší pozdravit, jinak promarní celé vaše odpoledne.

Když se setkáte se stresem, co Vám ho pomáhá zvládnout, nebo co Vám pomáhá mít jiný pohled na věc? Existuje nějaká rada, jak otočit situaci do vtipné roviny?

Ohledně stresu: Za prvé, dělám zklidňující cvičení: nádech na čtyři sekundy, přidržím na další čtyři, a vydechnu zas na čtyři. To mě uzemní. Za druhé, podporuji myšlenky druhých. Zvláště se obracím na někoho, kdo by mohl zrovna čelit problému. Rozhodně využívám humor – humor může vybudovat tým nebo rozptýlit problém. Mám také důvěryhodný okruh kolegů (uvnitř i vně organizace), kteří mi mohou pomoci vidět situaci v jiném světle.

Každý děla chyby, ubližuje nám to, ale také se z nich můžeme poučit. Která chyba byla pro Vás ta, ze které jste se poučila nejvíc?

Můj šéf mě a mým kolegům a důstojníkům jednou sdělil, že naše jednotka byla přičleněna k jiné jednotce, a že většina z nás si bude muset najít novou práci. Vrátila jsem se zpátky na své oddělení a propadla depresi. Morálka v týmu se rozpadla. Jeden zkušený důstojník si mě vzal stranou a řekl mi, že moje nálada se odráží na mé jednotce. Musím ukázat, že to je jedna z příležitostí a být optimistická. Měl pravdu. Změnila jsem svůj postoj a moje jednotka také. Nikdy jsem se znovu nedopustila stejné chyby.

„Je důležité si zapamatovat, že u všeho, co děláme, můžeme selhat. Postavit se tomuto riziku vyžaduje odvahu a vede to ke spokojenějšímu životu.“

Často jste se řídila heslem „předstírej, že už to umíš, dokud se to nenaučíš“.  Také jste ho zmínila ve Vaši přednášce pro TEDx, nicméně někteří lidé mohou předstírat, ale už pro to nic neudělají. Jak můžeme vědět, že jsme ti, kteří to dokážou i uskutečnit?

Možná neuděláte ani nezískáte to, co chcete, ale budete růst. Najdete jiné příležitosti, které budou lepší, než to co jste nezískali. Když jsem dělala poradkyni pro národní bezpečnost, můj šéf – guvernér – šel do vězení. Chtěla jsem postavení u federální vlády ve vnitřní bezpečnosti. Pracovala jsem tak tvrdě. Chodila jsem na doučování, učila se na internetu, psala články. Nic nefungovalo. Nedostala jsem pozvání k pohovoru. Mezitím mě lidé začali najímat, abych mluvila o vůdcovství. Měla jsem čas napsat svou knihu. Moje pověst rostla. Nyní cestuji po světě, přednáším a miluji to. Jsem tak ráda, že jsem nedostala práci ve vládní sféře.

Věta „Předstírej, že to umíš, dokud se to nenaučíš.“ kolovala Jill na paměti i když měla vést lidi, bez řádných zkušeností jako velitelka:

„Prostě vešla do místnosti, posadila se a podívala se na muže před sebou – na muže, kteří nikdy nepracovali pro ženu – a s předstíranou sebedůvěrou pronesla: „Pánové, pojďme zachraňovat životy a bojovat za svobodu“. Nikdo z nich se neušklíbl. Viděli jen její (předstíranou) suverénnost. „

Považujete se za extroverta nebo introverta? Myslíte si, že na tom záleží, pokud chcete být dobrým vůdcem?

Já jsem obojí. Dostávám svou energii od lidí, když dělám prezentaci. Miluji sledovat, jak se žárovka rozsvěcuje. Pak, potřebuji čas o samotě na regeneraci. Pro práci vůdce nezáleží na tom, jestli jste extrovert nebo introvert. Pracovala jsem pro Generály, kteří byli buď to nebo ono. Respekt, důvěryhodnost, vize a postoj “můžu udělat” jsou to, co je důležité.

Pokud byste si mohla od armády vzít cokoliv a okamžitě to použít v podnikání (jakékoliv pravidlo nebo nařízení), co by to bylo?

Zastavila bych hloupé zákazy! Když vidíte pravidla a předpisy, které brání v provádění práce nebo ubližují lidem, kteří se snaží vykonávat svou práci, považujete je za nesmyslné. Právě tyto překážky bych odstranila.

Je tu nový rok 2018, jaké jsou Vaše plány a sny?

Promluvit si s ženami a muži v Praze. Máme tu mnoho skvělých vůdců, chci pokračovat v pomoci světu být lepším místem.

 

Colonel Jill Morgenthaler

Globální mluvčí, expertka na vedení, řečníčka a autorka

 www.coloneljill.com

 Anna Ganzerová

Kontakt pro média:
Martin Jelínek / marketingový ředitel
+420 777 668 475
martin.jelinek@motivp.com