Enter code Log in
 
Příběh drogerií Schlecker

Příběh drogerií Schlecker je do značné míry paralelou na neflexibilitu v proměnlivých podmínkách. Do roku 2011 se Schlecker řadil k TOP 10 největších maloobchodníků v Německu. V 70. letech vznikající koncept rodinných prodejen s nízkou cenou, která se odrážela na vzhledu a servisu prodejen, byl něčím revolučním, nicméně v dalším vývoji se ukázal jako neudržitelný. Na počátku fungování si zde mohly hospodyňky v podstatě z jakkoliv zapadlé části Německa koupit svůj prací prášek… Tím začal příběh vzestupu a pádu drogerií Schlecker. 

Anton Schlecker, zakladatel a tvůrce konceptu drogistického řetězce, využil podmínek pomalu se liberalizujícího Německa (zastavení určování cen výrobci) a otevíral jeden obchod za druhým. Jeho vize byla jasná – „přiškrtit“ výdaje a lehce navýšit ceny. „Šváb“ Schlecker, jak se mu přezdívalo, tak najímal za minimální mzdu nezkušený personál, který v obchodě nijak dál neškolil, pořizoval jen to nejnutnější vybavení prodejen, které byly velmi často malé a ne zrovna udržované, a nabízel pouze omezený sortiment. Tento koncept se v roce 1987 poprvé dostal přes hranice a tím odstartoval období expanze, které do jisté míry umožnilo společnosti přežít až do roku 2012. V  roce 1984 měl Schlecker 1000 prodejen, v roce 1990 už 2850 a o pět let později 6300. Celkem se impérium rozšířilo na 14 000 prodejen s více než 50 000 zaměstnanci v 17 zemích! Úctyhodné číslo, nemyslíte?

Zajímavá byla i interní politika a kultura firmy. Prodavačky drogerií, tzv. SchleckerFrauen (přeloženo jako „SchleckerDámy“), často pracovaly v – mírně řečeno – nevyhovujících podmínkách. Na jednu prodejnu byla vždy jen jedna prodavačka, která neměla k dispozici ani telefon. Jejich nadřízení, regionální vedoucí, jim tak museli volat k sousedům  Až potom, co došlo k přepadení a zavraždění jedné z žen, se telefony do prodejen zavedly, nicméně s omezeními, nad kterými zůstával rozum stát. Stejně tak to fungovalo také s manažery ve společnosti, kteří byli vždy nuceni dodržovat do minuty rozplánovaný program, který jim Schlecker připravil. Stejně tak bylo povinností scházet se při méně formálních večeřích s manželkami. No, zkrátka empowerment  Antonu Schleckerovi nic moc neříkal… (Na rozdíl od našeho Business Brunche(r) – Empowerment, kde se dozvíte, jak tuto myšlenku vtáhnout i k vám do firmy, ODKAZ ZDE).

Celý pád byl způsoben vzrůstem konkurence, pro kterou nebylo na prvním místě minimalizování nákladů, ale spíše poskytnutí zákaznického zážitku. Pro Schleckera byly milé prodavačky a malé dárky pro zákazníky „moderním nesmyslem“, na kterém by nic nevydělal. Nicméně své zákazníky neznal tak dokonale, jak si myslel… 

V roce 2010 byly do společnosti pozvány poradenské firmy, které měly vše zachránit. Při jejich návrzích na zvětšení prodejních ploch a přizpůsobení se v servisu prodejcům jako Rossmann nebo dm tvrdě narazily na odpor majitele! Na začátku roku 2012 přišla zpráva o konci společnosti a zavírání několika tisíc poboček v Německu… Teď okleštěnou firmu vedou Antonovy děti Meike a  Lars. SNAD ZAMÍŘÍ LÉPE!;-)

Jak potom v tomto prostředí pracovat, se dozvíte na naší konferenci Střelba na pohyblivý cíl, která se uskuteční již 9. června v Praze. Přihlaste se ještě dnes a získejte náskok v následujících otázkách:

Co vše je téměř během okamžiku jinak a co s tím?

O co se mohu opřít v současném dynamickém prostředí?

Jak stát nohama pevně na zemi, když se zem posouvá?

 

Budoucnost je tady a teď a na to se vyplatí připravit! 

Mít náskok, to už se vyplatí! Těšíme se na viděnou.:-)

 

foto: freelook.info

Kontakt pro média:
Martin Jelínek / marketingový ředitel
+420 777 668 475
martin.jelinek@motivp.com