Enter code Log in
ikona lidr

Zvyšování povědomí o tom, jak nás vidí ostatní, je jednou z nejtěžších, ale také nejdůležitější věcí, na které může leader pracovat. Ať už vede 2 nebo 2000 lidí, měl by mít na paměti přetrvávající pravdy o vedení. Jako tu, že všechny oči jsou upřeny právě na něj. Thomas Koulopoulos ze společnosti Delphi Group při práci se stovkami lídrů v posledních třech desetiletích vysledoval, že existují čtyři kroky, kterými se velcí vůdci řídí.

1. Vnímejte své chování

Přijměte fakt, že každá vaše akce, čin, gesto a slovo vysílají signály a jsou nějakým způsobem překládány lidmi kolem vás. Příliš mnoho leaderů o sobě rozhodně říká: "Jsem lídr, to je kdo jsem". Skvělé, ale nepleťte si kdo si myslíte že jste s tím, jak jste skutečně vnímán a jaký děláte na své okolí dojem. Jak vidíme sami sebe může být velmi odlišné od toho, jak nás vnímají ostatní.

2. 360° zpětná vazba

Jeden z nejmocnějších nástrojů pro sebeuvědomění je 360° zpětná vazba. Myšlenka je neuvěřitelně jednoduchá. Lidé, kteří pracují s vámi nebo pro vás anonymně odpovídají na řadu otázek o vašem chování, působení, komunikačních dovednostech a schopnostech vést. Nejběžnější reakce na zpětnou vazbu je v duchu: "Cože? To je podoba, jak mě ti lidé chtějí vidět!" Okamžitě se chtějí bránit. Ale pokud dostanete podobnou zpětnou vazbu i od zákazníků, měli by jste výsledky začít brát vážně a provést na sobě změny k lepšímu.

3. Buďte koučem

360° zpětná vazba je jen začátek procesu. Interpretace výsledků a jejich využití je tvrdá práce, v které hraje koučování rozhodující roli. Je velmi důležité mít pravidelně k dispozici někoho, kdo vám pomůže udržet vaši objektivitu neporušenou. Kouč není motivátor, jeho úkolem spíše je, aby vám rozhovorem dodal novou energii. Dobrý kouč poskytuje upřímnou kritickou zpětnou vazbu a pomáhá určit cestu k růstu.

4. Hlídejte si poměr otázek a odpovědí
Konference Rozdíl je v leadershipu

Trávíte hodně času říkáním ostatním, co a jakým způsobem mají udělat? Na tom není nic špatného, ale ptáte se stejnou měrou? V teorii konverzační inteligence je jedním z pilířů graf vykreslující leadera jako toho kdo "říká" a toho kdo se "ptá". V případě, že obě věci nejsou v rovnováze, pak vůdce vysílá: "Já nechci, aby jsi investoval svoji tvůrčí energii v tomto procesu. Prostě to udělej." To zbavuje zaměstnance odpovědnosti v dané oblasti. Není to zpráva, kterou chce opravdový lídr poslat. Snažte se tedy udržet si přehled o tom, jak často "říkáte" oproti tomu jak často "se ptáte".

zprávu přinesl server inc.com
zpracoval: Ing. Stanislav Wolf
zdroj: inc.com

Kontakt pro média:
Martin Jelínek / marketingový ředitel
+420 777 668 475
martin.jelinek@motivp.com