Enter code Log in

Knihy Paula Marciana


Oběť šikany na pracovišti

Zveřejněno 24. července 2012 adminem, z blogu Dr. Paula

Karen Kleinová dělala pouze svou práci, když pomáhala studentům a chránila je při cestě do a ze školy. 18. června to ale byla ona, kdo potřeboval ochranu, když ji student sedmého ročníku základní školy dohnal posměšky k slzám.

Tento příběh vyprávím z jednoho důvodu: tyrani ze školního autobusu často vyrostou v tyrany z kanceláře. Počet zaměstnanců, kteří se se šikanou na pracovišti někdy setkali, je závratný a její dopady na jejich emocionální i fyzické zdraví značné.

Jako psycholog velmi dobře rozumím těm, kdo šikanují. Bývají to narcistní, egocentričtí, nešťastní lidé, kteří si libují v prosazování své vůle. Toto chování jim přitom už dlouho prochází - pravděpodobně od dob školního autobusu.

Zajímavé je zjištění, že většina šikanujících kategoricky odmítá, aby byli takto označováni. Mají velmi nízkou emocionální inteligenci a obecně vzato nechápou, jak jejich chování ostatním ubližuje. Ve skutečnosti vidí své činy v pozitivním světle, protože vedou k vytouženým výsledkům. Proč by podle nich mělo být něco špatného na tom, prosadit si svou?

Abychom byli spravedliví, nemůžeme obviňovat pouze ty, co šikanují. Tomuto chování často celé roky nikdo nezabrání. Pracovní kultura ho ve skutečnosti může nejen tolerovat, ale dokonce i posilovat.

Posuďte sami: jednou jsem koučoval ředitele výroby, který byl zcela (a po právu) zmatený, když mu šéf řekl, že ho vyhodí, pokud nepřestane křičet a házet po zaměstnancích svou přilbu. Když se mnou mluvil, svěřil se: "Nechápu to. Dělám v téhle firmě 20 let a vypracoval jsem se až na tuto pozici, protože se mohli spolehnout na to, že zaměstnancům nakopu zadek a srovnám je do latě. A teď mi říkají, že se mám změnit." Také bych z toho byl zmatený.

I když mám při práci s podobnými lidmi jisté úspěchy, můžu vám říct, že si to obvykle vyžaduje značný čas a námahu, než takovýmto jedincům pomůžete jejich chování změnit. A neustále se přesvědčuji o tom, že organizace jsou příliš pomalé, než aby daly věci do pohybu, když vidí pouze malé zlepšení. Proto byste měli raději přemýšlet, jak se postarat o sebe, pokud s někým nebo pro někoho takového pracujete. Udělat to můžete takto:

  • Dokumentujte. Schovávejte si e-maily a esemesky a pište si deník se záznamy o chování toho, kdo vás šikanuje, tak detailně, jak je to jen možné, třeba i včetně toho, kdo byl tomuto chování také přítomný. Tyto důkazy vás ochrání a mohou sloužit k otevření případu, pokud by to mělo být nezbytné.
  • Nahlaste to. Nejvhodnější odpovědí na šikanu na pracovišti je okamžité informování oddělení lidských zdrojů. V mnoha firmách se však bohužel přijmou jen malá opatření, a pokud vůbec nějaká, pak příliš pozdě. Nedávno jsem slyšel o zaměstnanci, který po nahlášení incidentu personální ředitelce slyšel: "Přestaň kňourat a buď chlap." Příběhu věřím, protože mi ho vyprávěla samotná ředitelka. Pokud jste šikanováni spolupracovníkem, měli byste také zvážit, jestli to nenahlásit vašemu vedoucímu. Pokud je to on, kdo vás šikanuje, bude možná dobré nahlásit to jeho nebo jejímu nadřízenému.
  • Postarejte se o sebe. Pochopte, že šikana si může vybrat obrovskou daň na vašem zdraví. Ať se vyrovnáváte s fyzickými, psychickými nebo emocionálními problémy, vyhledejte odbornou pomoc. Protože šikana téměř vždy zvyšuje hladinu stresu, doporučují se aktivity jako je cvičení, jóga a meditace. Je také důležité vyhledat sociální podporu u rodiny, přátel nebo duchovního vůdce, případně i u kolegů v práci.
  • Postavte se mu. Matka mi vždy říkala: "Budeš mít to, co si necháš líbit." Příkladem může být můj přítel, kterému první den v práci jeho šéf veřejně vynadal. Vzal si svého nadřízeného stranou a řekl mu: "Už se mnou takovýmto způsobem nikdy nemluvte." A on už to nikdy neudělal. Ti, co šikanují, respektují lidi, kteří jsou schopni se za sebe postavit; samozřejmě si ale pravděpodobně najdou jinou kořist. Mimochodem, pokud k tomu dostanete příležitost, zastaňte se i někoho, kdo se sám za sebe postavit nemůže.
  • Poraďte se s advokátem. šikana na pracovišti je formou obtěžování a vy si zasloužíte znát svá práva a možnosti, zvlášť pokud jste vyhozeni nebo kvůli této situaci zvažujete odchod.

Ve školním autobuse i v práci vždy budou tyrani. Doufám však, že jednoho dne bude šikana brána stejně závažně jako sexuální obtěžování. Do té doby se chraňte.

Kontakt pro média:
Martin Jelínek / marketingový ředitel
+420 777 668 475
martin.jelinek@motivp.com