Enter code Log in

Knihy Johna G. Millera


9 otázek, které vám pomohou změnit sami sebe

Proč se některým lidem podaří se změnit, ale jiní to nezvládnou nikdy?

To je správná otázka! Ale mám lepší: Jak můžu Já změnit sám sebe?

Se změnou bojuje každý z nás, takže abychom se vítězství v této aréně mohli přiblížit, musíme si nejprve položit několik zásadních otázek, jež změnu v našem životě mohou začít. Ze všeho nejdřív ale malé varování.

Nečekejte žádné sebemrskačství ani sebeobviňování. Tomu se zdaleka vyhneme, protože ke změně nemůže nikdy dojít skrze negativní myšlenky jako např.: "Proč se vůbec neměním?" nebo "Co jsem to za ubožáka!"

Změny naopak přicházejí společně s "klidným, vyrovnaným a rozvážným" sebehodnocením, kdy se já sám můžu rozhodnout, co dnes udělám, abych se změnil. Tak do toho!

9 otázek, které vedou ke změně

1. Co mám na sobě rád?

Začít sebechválou není známkou arogance ani povýšenosti, je to naopak zdravé a konstruktivní. Vytvoříte si tak základnu, na které můžete dál stavět. Dlouhý seznam svých kladných vlastností si sestavit klidně hned teď. Bude vám potom skvěle!

2. Co na sobě nemám rád?

Jeden příklad za všechny z mého vlastního života: vím o sobě, že nemám rád své nutkání ostatní řídit, a hlavně když se mu poddám. Co vy? Ale upřímně!

3. Která konkrétní vlastnost nebo vlastnosti mi v životě pomáhá se posouvat dál?

V seznamu, který jste si sepsali jako odpověď na první otázku, si zvýrazněte ty vlastnosti, které vám pomáhají měnit věci, přispívat okolí a dosahovat osobních cílů. Tady už nejde jen to, co se vám na sobě líbí. Tyto vlastnosti ve vašem životě skutečně fungují.

4. Která konkrétní vlastnost nebo vlastnosti mě v životě brzdí?

To už je jiná otázka než: "Co na sobě nemám rád?" Nějakou svou slabůstku můžu mít vlastně i docela rád, nebo naopak nemusím mít rád nějakou svou špatnou vlastnost, která mě ale nijak nebrzdí. Cílem je tady určit konkrétní slabou stránku, která mi fakticky zabraňuje se v životě posouvat dál.

5. Jaké chování ke mně lidi přitahuje?

Nenapadá mě jediné povolání nebo role, v níž není potřeba nějak spolupracovat s ostatními. Působit jako magnet se tedy při jednání s lidmi rozhodně vyplatí více než je odhánět. Což nás vede k další otázce ...

6. Jaké chování ode mě lidi odhání?

Jak víme nejen od komiksové postavičky Poga: "Našli jsme nepřítele a jsme to my!" Tomu říkám moudrost! Někdy jsem prostě svým úhlavním nepřítelem já sám. Odpověď na otázku č. 6 mi ale asi nejlépe dají ostatní, takže se nebojte zeptat někoho, komu důvěřujete.

7. S jakým konkrétním chováním dnes začnu?

Je na čase stanovit si konkrétní kroky, s které můžu začít prakticky uplatňovat HNED TEĎ a které mi dokážou, že se skutečně měním. V knize "OSO! Opravdu správná otázka!" píšeme, že učení rovná se změna. Učení přitom neznamená jít na seminář, přečíst si knihu nebo o změně mluvit. Učím se, jen když se skutečně měním. Takže nové chování rovná se změna. A s tím byste měli začít ještě dnes!

8. S jakým konkrétním chováním dnes přestanu?

Všichni děláme něco, čeho se prostě musíme zbavit, něco, co nás samotné i lidi okolo nás negativně ovlivňuje. Tak to udělejte. Uvědomte si to. Ovládněte to. A skoncujte s tím. Ještě dnes!

9. Jakou hodnotu v sobě po změně objevím?

Je to tak, všichni jsme svým způsobem prodejci a právě teď musíme sami sobě prodat přínos plánované změny. Bude to víc radosti? Větší pohoda? Prosperující vztahy? úspěch, ať už si ho definuju jakkoliv? Je lepší se vždy soustředit na dobro, které ze změny vzejde. K čemu by mi jinak taky byla?

Tak, a teď už přišel čas vše převést do praxe, tak do toho ...

Kontakt pro média:
Martin Jelínek / marketingový ředitel
+420 777 668 475
martin.jelinek@motivp.com