Enter code Log in

Knihy Johna G. Millera


Osobní odpovědnost je pro ... ?

Když jsem si onehdy kontroloval Twitter (@QBQGuy), všiml jsem si u někoho vyfocené obálky OSO! (Opravdu správná otázka!) s notickou, "Musím si ji přečíst." Nadmul jsem se pýchou. Pak jsem dočetl zbytek popisku: "OSO! je o tom, jak dovést lidi k odpovědnosti!" Svěsil jsem hlavu a povzdechl si.

Nevykládejte si to špatně ... ne že bych neměl radost, že se o knize na sociální síti mluví. Zarazilo mě však toto pomyšlení:

Nic se nezměnilo.

Co že se nezměnilo? Tenhle mýtus:

Osobní odpovědnost se týká ... jen druhých lidí.

Ach jo.

V roce 1996 jsem v Tampě přednášel skupině 700 zástupců farmaceutické společnosti. Dělal jsem přednášky teprve rok, takže jsem se docela těšil. Když jsem skončil s prezentací na téma "Osobní odpovědnost a OSO!" a sestoupil jsem z pódia, ujal se slova obchodní ředitel celonárodní sítě. Naklonil se k mikrofonu a oslovil svých 699 kolegů: "Doufám, že jste všichni dávali pozor, všichni do jednoho jste to potřebovali slyšet."

Ach jo.

O rok později jsem zase odcházel z pódia, tentokrát v Minneapolis. Moje místo zaujal generální ředitel a stisknutím tlačítka promítl větu: "Osobní odpovědnost začíná ... U Vás!"

Ach jo.

A ani se neptejte, jak to vypadá v důvěrných vztazích, v rodině. Znám otce, co výtisk "OSO!" koupili svým synům. Nebo matky dcerám. A ani se neptejte na muže, co jen tak mimochodem nechali knížku ležet u kávovaru, aby si jí jejich žena všimla, a na manželky, které ji pokládají svým manželům na noční stolek! A těch manažerů, kteří ji koupili svým zaměstnancům...

Ne že by si autor chtěl stěžovat. :-)

Když pak vyšla kniha Rodičem podle OSO!, psala nám spousta rodičů - kteří si ji ještě ani nekoupili -, jak je to: "Skvělé! Konečně kniha, se kterou ...

" ... domluvím svému školákovi, aby si dělal úkoly!"

" ... naučím svého puberťáka, že se mnou má mluvit slušně!"

" ... donutím své dospělé dítě, aby zvedlo zadek z gauče a našlo si práci!"

Ach jo.

Aby bylo jasno: Naše kniha o rodičovství není pro děti. Je pro mámy a táty. Teď si možná říkáte: Ale Johne, já vážně znám lidi, kterým by trocha odpovědnosti neuškodila. Byl bych i za ně moc rád, kdyby se tvou knihou začali řídit!

Tak dobře, ale udělejte to takhle:

Dejte dotyčnému výtisk knihy OSO! a řekněte mu: "Už ji mám třikrát přečtenou a snažím se ty rady uplatňovat v životě. Můžeš si ji, prosím, pročíst a říct mi, jak se mi to daří?" Věřte tomu, že si ji nadšeně přečte. A kdo ví, třeba si v ní něco najde i něco pro sebe. Na tomto postupu už není nic špatného!

A já se ptám:

Koho se snažíte změnit vy?

Kontakt pro média:
Martin Jelínek / marketingový ředitel
+420 777 668 475
martin.jelinek@motivp.com